Чоловіча хорова капела ім. Л. Ревуцького


Капела ім. Ревуцького

Чоловічий хоровий спів є важливим чинником та внутрішньою потребою української душі. У церковних хорах співали тільки чоловіки та хлопчики (дисконти, альти). Звідси й багатство церковної хорової музики у звучанні чоловічих голосів. Потреба у створенні чоловічої хорової капели, яка б зберігала та розвивала вікові традиції чоловічого хорового співу була очевидна.

Рішенням Президії Музично-хорового товариства УРСР в 1969 році була створена Київська чоловіча хорова капела. Вперше капела заспівала наприкінці 1970 року під орудою заслуженого діяча мистецтв України Семена Васильовича Дорогого – першого художнього керівника та головного диригента капели. За визначні мистецькі досягнення в 1974 році колективу було присвоєно ім’я класика української музики Левка Ревуцького. З 1978 по 1984рр. капелою керував нині народний артист України Євген Савчук.
З 1984 по 2009 роки художнім керівником капели був Богдан Антків, який одним з перших українських диригентів звернувся до української духовної музики, літургій К. Стеценка, О. Кошиця, М. Леонтовича та ін. Під його керівництвом вперше зі сцени прозвучали стрілецькі та повстанські пісні, визначились основні репертуарні пріоритети капели: світова класика, вітчизняний фольклор, духовна спадщина та сучасна композиторська творчість.

Капела ім. Ревуцького З 2009 по 2013 роки художнім керівником, головним диригентом капели був заслужений діяч мистецтв України Курач Юрій Володимирович. Завдяки зусиллям та енергії Юрія Курача записано 27 компакт-дисків, у яких зібрано велику мистецьку спадщину капели, а також завдяки Юрію у 2010 року капела ім. Ревуцького стала лауреатом І премії на Міжнародному фестивалі духовної музики «Хайнувка-2010» у м. Білостоці (Польща).

З вересня 2013 по листопад 2015 року художнім керівником капели був заслужений діяч мистецтв України Курач Володимир Володимирович, який на теперішній час є головним диригентом капели.

З листопада 2015 року по січень 2018 художнім керівником капели був Карпінець Андрій Михайлович.

Колектив є пропагандистом творчості сучасних українських композиторів Є. Станковича, І. Карабиця, Л. Дичко, В. Зубицького, Г. Гаврилець, О. Яковчука, В. Степурка, Г. Успенського, М. Шуха, І. Небесного, І. Тараненка…

У репертуарі хору окрім української музики є зразки слов’янської та зарубіжної церковної і класичної хорової музики, як a capella, так і в супроводі симфонічного оркестру або ограну, колядки та щедрівки, історичні та народні пісні, старовинні канти, київські розспіви Києво-Печерської лаври, твори Бортнянського, Березовського, Веделя, Лисенка, Стеценка.

Капела з успіхом виконує вокально-симфонічні твори: «Реквієм» Л. Керубіні, «Меса» Л. Перозі, оперу-ораторію «Цар Едіп» І. Стравинського, 13-ту симфонію Д. Шостаковича, рапсодію «Думка» Л. Дичко та інші твори з відомими симфонічними оркестрами багатьох країн та презентує концертні програми в кращих концертних залах України, Польші, Болгарії, Нідерландів, Іспанії, Франції, Ізраїлю, Італії, Великобританії, Бельгії.Колектив налічує 45 високопрофесійних музикантів. Хор часто концертує, знімається на телебаченні, звучить на радіо, має записи на платівках, аудіо-касетах та CD, користується успіхом у шанувальників хорового мистецтва.

В різний час в чоловічій хоровій капелі працюють диригент капели - заслужена артистка України Аїда Зайцева (керує хором хлопчиків та юнаків при Капелі ім. Ревуцького), солістка капели - заслужена артистка України, співачка, обдарована прекрасним лірико-колоратурним сопрано Валентина Іваненко (у 1993 році була удостоєна першої премії і звання лауреата I Міжнародного конкурсу виконавців камерної музики "Золота осінь"), заслужений артист України, соліст капели, володар чарівного та неповторного лірико – драматичного тенора Віктор Шуляк та інші.

У 2007 році Київська міська рада реорганізувала державну концертну установу "Державна чоловіча хорова капела України ім. Л.М.Ревуцького" шляхом перетворення її у Комунальний заклад "Концертний заклад культури "Муніципальна академічна чоловіча хорова капела ім. Л.М.Ревуцького"

Концертно-фестивальна діяльність

Учасники фестивалів, а також виступи за межами України:

 • 1990–1991 рр. — м. Софія (Болгарія); фестиваль старовинної музики в м. Стари Сонч (Польща);
 • 1992–2009 рр. включно — концертні тури по Бельгії та виступи у Фландрійському фестивалі мистецтв;
 • 1992–2009 рр. — сімнадцять великих концертних турне по Англії з виступами у музичних фестивалях: Міжнародний Борнемуський фестиваль мистецтв, Бредфордський, Малвернський, Леомінстерський і Глоувенський фестивалі мистецтв;
 • 1993 р. — виступ на міжнародному фестивалі духовної музики «Антверпен — культурна столиця Європи-1993» (Бельгія);
 • 1994 р. — концертний тур з кантатою «Карміна Бурана» К. Орфа по Іспанії та Португалії;
 • 1997 р. — виступи на Міжнародному фестивалі духовної музики в м. Тортоза та хабанер у м. Торрев’єха (Іспанія);
 • 1997 р. — виступи на Міжнародному музичному фестивалі «Різдво Христове 97» в Єрусалимі та Назареті (Ізраїль);
 • 1997–1998 рр. — концертні тури по Франції, Італії.
 • 2000 р. — виступ на міжнародному фестивалі духовної музики «Краків — культурна столиця Європи-2000» (Польща).
 • 2001–2009 рр. — концертні тури по Італії, Німеччині, Бельгії, Франциї, Великобританії.
 • 2010 р. — Перша премія на конкурсі церковної музики XXIX International Festival of Orthodox Church Music «Hajnówka 2010», Białystok, Poland

Хор хлопчиків та юнаків Капели ім. Ревуцького

Капела ім. Ревуцького

У 1988 році за ініціативи та сприяння заслуженої артистки України, професора Київської консерваторії Елеонори Виноградової було створено хор хлопчиків та юнаків при Капелі ім. Ревуцького.

Засновником хору і головним диригентом є заслужена артистка України Зайцева Аїда Набіївна. Метою заснування було залучення дітей до відродження та розвитку багатих традицій хорового співу в Україні, що формувались протягом століть, бажання відкрити юним артистам та їх майбутнім слухачам перлини світової музичної культури, прекрасний світ класичного, духовного хорового співу, творів сучасних вітчизняних та зарубіжних авторів.

За 20 років творчості хор хлопчиків під керівництвом Аїди Зайцевої став одним з провідних колективів України і отримав широке визнання за кордоном. Колектив мав понад 800 виступів, виконав понад 500 творів.

Хор хлопчиків та юнаків отримав звання Лауреата Міжнародних фестивалів мистецтв в Угорщині, Великобританії, США, Німеччини, Іспанії, Італії, Республіки Білорусь, Польщі, Росії та ін.

Капела ім. Ревуцького
Репертуар хору хлопчиків різноманітний і за складністю не поступається репетруаром професійних колективів. Це народні пісні, меси, кантати, хорові мініатюри, сучасні твори.

У програмі колективу перлини класиків світової та вітчизняної музики: Й.С. Баха, Г.Ф. Генделя, М. Березовського, С. Рахманінова, І. Стравінського, М. Леонтовича тощо. Окреме місце в репертуарі посідають твори сучасних українських композиторів: Л. Дичко, В. Зубицький, М. Скорик, Г. Гаврилець, Б. Фільц, О. Спарінський тощо.


Де б не виступав хор хлопчиків та юнаків - на престижних концертних майданчиках Америки, Європи, чи рідної України, у церквах та костелах чи під відкритим небом, у сільських клубах чи на оперних підмостках - всюди небесні дитячі голоси бентежать душу й розтоплюють навіть кам'яні серця!